Tíz EU-tagállam fokozná a nyomást Oroszországon – a következményeket Magyarország is megérezné
Robert Fico már többször tiltakozott a tervek ellen.
Sokan a háború után sem vonultak ki.
Nyitókép: Fabrice COFFRINI / AFP
Egy jelentés szerint az EU-s vállalatok mintegy 3 milliárd eurónyi adót fizettek be az orosz államkasszába 2023-ban, hozzájárulva a Kreml háborús finanszírozásához – írta meg a Politico.
Bár számos nyugati cég kivonult az orosz piacról Ukrajna 2022-es teljes körű inváziója után, több száz vállalat, köztük élelmiszer-, dohány- és ruházati vállalatok továbbra is működnek az országban.
Összesítve a baráti és semleges országok cégeinek hozzájárulásával, a befizetett összeg 21,2 milliárd euróra emelkedik.
Ezt is ajánljuk a témában
Robert Fico már többször tiltakozott a tervek ellen.
A Philip Morris a legnagyobb külföldi bevételű vállalat Oroszországban, amely 2023-ban közel 7 milliárd dolláros bevételre tett szert, és 208 millió eurót fizetett be adóként. Bár több nagyvállalat, például a Lufthansa Technik és a Carlsberg, már elhagyta az orosz piacot, sok, az iparilag legfejlettebb demokratikus országban (G7-országban) bejegyzett cég továbbra is jelen van.
A jelentés szerint az oroszországi legnagyobb adófizető vállalatok közül 16 a G7-hez és az EU-hoz köthető.
A Politico szerint, a 827 EU-s vállalat együttesen 79 milliárd eurós bevételt termelt 2023-ban, bár ez csökkent a 2022-es 111,4 milliárd euróhoz képest, az általuk befizetett adók azonban 3 milliárd euró körül maradtak.
Kiemelkedik a francia Mulliez család két cége, a Leroy Merlin és az Auchan, amelyek jelentős bevételt értek el Oroszországban. A Leroy Merlin ugyan 2023 végén átadta orosz leányvállalatát a helyi menedzsmentnek, de az Auchan nem kommentálta a helyzetet.
A húsz legnagyobb adófizető vállalat között szerepelnek olyan élelmiszer-ipari óriások, mint a Nestlé, a Mars és a Pepsi, valamint német üzletláncok, például a Metro és a Globus.
A kínai autógyártók, mint a Haval, a Chery és a Geely szintén jelentős szerepet játszanak. 2024-ben az orosz vállalati nyereségadó 20%-ról 25%-ra nő, így várhatóan a nyugati cégek befizetései tovább emelkednek majd.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ideológia sem tudja felülírni a gazdasági szükségszerűségeket.